Identyfikacja wizualna po obu stronach

Identyfikacja wizualna jest nie tylko „twarzą marki”, czyli wizerunkowym odwzorowaniem jej strategicznych założeń, ale również fundamentem, na którym buduje się relacje z klientami i partnerami biznesowymi. Stanowi jeden z kluczowych elementów w identyfikacji marki i ma wpływ nie tylko na twórców marki, oddając to co dla nich ważne, ale również na jej odbiorców – i to jest zdecydowanie ważniejsze. Identyfikacja wizualna pomaga firmie tworzącej markę, jednocześnie zaspokajając jej potrzeby, jak i jej odbiorców.

 

Identyfikacja wizualna: od strony firmy czyli twórców marki

 

identyfikacja wizualna od strony twórców marki

 

Wyróżnienie na rynku

 

W obliczu nasycenia rynku, identyfikacja wizualna daje firmom możliwość zaznaczenia unikatowego charakteru. To pierwszy krok do tego, aby nie zginąć w morzu konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

 

Spójność komunikacji

 

Dzięki identyfikacji wizualnej i regułom jej stosowania w komunikacji marki, wszystkie materiały reklamowe, strona internetowa, opakowania produktów i inne nośniki komunikacji są spójne. To pomaga w budowaniu profesjonalnego wizerunku i ułatwia odbiorcom identyfikację i zapamiętanie marki.

 

Budowanie zaufania

 

Konsekwentna i profesjonalna identyfikacja wizualna buduje zaufanie. Klienci są bardziej skłonni zaufać marce, która wygląda profesjonalnie i której wizerunek jest konsekwentny w różnych punktach styku (o ich wadze pisałem tutaj →).

 

Efektywność marketingu

 

Identyfikacja wizualna ułatwia tworzenie rozmaitych kampanii marketingowych. Dobrze zaprojektowane elementy i konsekwentnie stosowane reguły ich stosowania, opisane w księdze systemu identyfikacji wizualnej, mogą być łatwo dostosowane do różnych formatów i mediów, co zwiększa efektywność działań promocyjnych.

 

Identyfikacja wizualna: od strony klientów czyli odbiorców marki

identyfikacja wizualna od strony klientów marki

 

Rozpoznawalność marki

 

Dla klientów, identyfikacja wizualna ułatwia szybkie rozpoznanie marki. To szczególnie ważne w miejscach, gdzie mają oni do czynienia z wieloma wyborami. Czy to w postaci usług czy też produktów.

 

Przekaz wartości

 

Dobrze opracowana identyfikacja wizualna pozwala klientom na intuicyjne odczytanie wartości marki. Elementy takie jak kolorystyka, typografia czy kształt logotypu mogą wiele mówić o tym, co firma reprezentuje i jakie wartości są dla niej istotne.

 

Doświadczenie zakupowe

 

Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna poprawia doświadczenie zakupowe. Objęte nią np. estetyczne opakowania czy przyjemna dla oka strona internetowa mogą sprawić, że zakupy staną się przyjemnością.

 

Przynależność do grupy

 

Klienci często identyfikują się z markami, które odzwierciedlają ich własne wartości. Identyfikacja wizualna może pomóc w budowaniu tej przynależności do grupy i wspieraniu poczucia wspólnoty.

 

Identyfikacja wizualna po obu stronach

 

Jest nieodłącznym elementem strategii każdej firmy. Odgrywa kluczową rolę nie tylko w komunikacji zewnętrznej, ale również w budowaniu długotrwałych relacji z klientami. Nie ma na celu zaspokajać tylko potrzeb jej twórców. Bardziej istotne jest zaspokojenie oczekiwań odbiorców. Identyfikacja wizualna jest inwestycją, która przynosi korzyści zarówno firmie, jak i jej odbiorcom, zaspokajając ich potrzeby na wielu poziomach.

 

Zdjęcia: Unsplash

 

Autor:
Marcin Gajos, Kreatywny z Brandglow

 

Skupiamy uwagę na identyfikacji wizualnej Twojej marki?