Branding niejedno ma oblicze

„Prowadzimy jakieś działania brandingowe, chyba…”

Branding jak już wiesz to nie tylko logo czy slogan – to kompleksowa strategia, która definiuje, jak marka jest postrzegana na rynku. Jednak działania brandingowe mogą mieć również wpływ na postrzeganie określonych działań lub np. części oferty firmy, której marka dotyczy. W pewnym sensie możemy mówić o różnych rodzajach brandingu, z których każdy ma swoje unikalne cele i metody.

 

Branding marki czyli otwieramy parasol

 

branding marki

 

Przyjęło się, że marka dotyczy głównie wizerunku firmy, która markę tworzy. Taka marka określna jest często marką parasolową, gdyż jej działania (nie tylko wizerunkowe) obejmują jednocześnie większość działań brandingowych w firmie i niczym właśnie parasol osłaniają ją w całości. Z marki parasolowej „spływa” obietnica właściwego zaspokojenia potrzeb i dostarczania wartości na wszystkie poziomy działań, jakie oferuje firma. Marka parasolowa jest niejako gwarantem niezmienności poziomu i jakości oferowanych usług lub produktów przez firmę. Niedaleko od brandingu marki (firmy), może znaleźć się personal branding, gdyż z jednej strony twarzą marki może być np. jej założyciel, który jest niejako tożsamy z marką a marka jednocześnie opiera swoje działania głównie na nim.

 

Ważne cechy brandingu marki:

 • Wiarygodność. Marka i jej działania muszą być zgodne z jej wartościami.
 • Spójność. Z racji tego, że marka otacza parasolem wszystkie działania, przekaz marki musi być bezwzględnie spójny we wszystkich kanałach komunikacji.
 • Unikatowość. Jeśli marka wyznaczy swoje własne kierunki i standardy w komunikacji, wtedy ma szansę zostać liderem w swojej kategorii.

Personal Branding – Twój osobisty znak jakości

 

personal branding

 

Personal branding to proces kreowania wizerunku osoby jako marki. Chodzi o to, aby wyróżnić jej unikalne cechy, umiejętności i doświadczenia, które przyciągają uwagę i budują zaufanie wśród odbiorców. Dobry personal branding może pomóc zwiększyć rozpoznawalność marki i pomóc w budowaniu sieci kontaktów przez jej twórcę, a czasem może otworzyć drzwi do zupełnie nowych możliwości zawodowych,.

 

Ważne cechy personal brandingu:

 • Autentyczność. Autentyczny personal branding przyciąga ludzi, którzy dzielą podobne wartości i przekonania.
 • Spójność. Spójny przekaz na wszystkich platformach zwiększa rozpoznawalność i buduje silną reputację.
 • Profesjonalizm. Profesjonalnie zarządzany wizerunek osobisty przekłada się na zaufanie i wiarygodność.

 

Personal branding nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie założyciela marki. Dobrze opracowana strategia wizerunkowa marki może pomóc osobom zarządzającym w budowaniu ich personal brandingu. Dzięki temu stają się ambasadorami marki, a ich działania uwiarygadniają markę w oczach odbiorców.

 

Wracając do brandingu marki z poziomu firmy, może on mieć również ogromy wpływ na postrzeganie jej przez potencjalnych kandydatów chętnych pracować dla firmy.

 

Employer Branding czyli pracodawca jako marka

 

employer branding

 

Employer branding to sposób, w jaki firma prezentuje się jako atrakcyjny pracodawca. Mogłoby się wydawać, że branding nie musi mieć tu dużego znaczenia a jadnak jeśli coś się prezentuje solidnie i z dbałością o detale, może być to jasnym komunikatem, że w tym miejscu dba się również o pracownika. Do tego, jeśli w wyniku działań employer brandingowych propozycja wartości jest zgodna z oczekiwaniami kandydatów – możemy spodziewać się sukcesu. Dlatego celem employer brandingu jest przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów na rynku pracy. Dobry employer branding komunikuje wartości firmy, kulturę organizacyjną i oferowane możliwości rozwoju.

 

Employer branding – najważniejsze cechy:

 • Pozyskiwanie talentów. Atrakcyjny employer branding przyciąga wykwalifikowanych kandydatów.
 • Zaangażowanie pracowników. Pracownicy są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firm z silnym employer brandingiem.
 • Reputacja. Silny employer branding poprawia ogólną reputację firmy na rynku.

Product Branding – produkt jako ambasador marki

 

product branding

 

W zależności od tego, jak skonstruowana jest architektura marki i czy marka parasolowa obejmuje wszystko w ramach działalności firmy, możemy wyróżnić sytuację, gdy marka buduje portfolio własnych, niezależnych marek.

 

Product branding dotyczy sposobu, w jaki produkt jest prezentowany konsumentom. Dobre product branding pomaga wyróżnić produkt na tle konkurencji, buduje emocjonalną więź z klientami i wpływa na ich decyzje zakupowe (czytaj więcej tu →).

 

Product branding – najważniejsze cechy:

 • Różnicowanie. Unikalny product branding pomaga wyróżnić produkt na rynku.
 • Lojalność. Klienci są bardziej skłonni do ponownego zakupu produktów od marek, które dobrze znają i cenią.
 • Wartość. Dobry product branding może zwiększyć postrzeganą wartość produktu, co pozwala na ustalenie wyższej ceny.

Branding niejedno ma oblicze

 

Jak widzisz, dobry branding, niezależnie od jego rodzaju, jest kluczowy dla sukcesu marki.

 

Branding marki to spełnienie jej obietnicy.

Personal branding buduje indywidualną reputację.

Employer branding przyciąga i utrzymuje talenty.

Product branding pomaga w zwiększaniu sprzedaży i budowaniu lojalność klientów.

 

Wszystkie te elementy łączy potrzeba autentyczności, spójności i profesjonalizmu w komunikacji. W erze cyfrowej, gdzie konkurencja jest tylko kliknięciem myszy, firmy muszą skupić się na silnym i spójnym brandingu, aby przetrwać i prosperować.

 

Zdjęcia: Unsplash

 

Autor:
Marcin Gajos, Kreatywny z Brandglow

 

Skupiamy uwagę na brandingu Twojej marki?